Rodzaje radarów policyjnych

Radar ręczny

Popularna "suszarka" - najczęściej spotykana broń drogówki. Policjanci są wyposażeni w różne wersje radarów Rapid (pasmo X lub K), K15 (pasmo X) oraz Iskra (pasmo K). Zasięg pomiarowy wynosi ok. 150 metrów w przypadku aut poruszających się z prędkością ok. 60 km/h, samochody jadące szybciej niż 100 km/h mogą być kontrolowane z odległości około 300-400 metrów. Dla radaru Iskra odległości te mogą być około dwukrotnie większe. Emisja promieniowania odbywa się tylko w momencie pomiaru i trwa jednorazowo od 0,5 do kilku sekund. W przypadku radarów typu Iskra są to pakiety bardzo krótkich impulsów, znacząco utrudniających lub nawet uniemożliwiających ich detekcję przez antyradary nieprzygotowane do odbioru takich sygnałów.

Fotoradar

Na wyposażeniu naszej policji oraz straży miejskiej najczęściej znajdują sie polskie fotoradary FotoRapid firmy ZURAD (pasmo K 24,125 GHz) - mogą być ustawiane na charakterystycznym trójnogu lub wkładane do stacjonarnych skrzynek. Rzadziej spotyka się dość trudne do wykrycia czeskie urządzenia Ramet AD9 (Ka 34,00 GHz, sporadycznie 34,30 GHz) - rozstawiane na trójnogu, lub zainstalowane w samochodach (nie mylić z videorejestratorami), a także szwajcarskie Multanova 6F (Ka 34,30 GHz). Oba rodzaje mają już także w naszym kraju swoje stacjonarne skrzynki lub wieże. Są również stacjonarne GATSO (np. w Krakowie, K 24,125 GHz). Do użycia wchodzą już także najnowsze fotoradary firmy Mulanova AG: Multaradar C (K 24,100 GHz).

Proszę pamiętać, że tylko jedna na kilkanaście przydrożnych, stacjonarnych skrzynek jest pełna i czynna, jeśli więc Wasze urządzenie nic nie zasygnalizuje, nie znaczy to, że jest niesprawne.

Działanie fotoradaru, w przeciwieństwie do radarów ręcznych, opiera się na stałej emisji wiązki. Pomiar odbywa się z odległości od 7 do 60 metrów pod kątem 22° do osi jezdni (Gatso 20°). W przypadku wykrycia pojazdu przekraczającego dozwoloną prędkość wykonywane jest cyfrowe zdjęcie o wysokiej rozdzielczości. Z racji bardzo małej emisji promieniowania (ok. 0,5 mW lub nawet mniej) urządzenia te są bardzo trudne do wykrycia. Słabsze (starsze lub tańsze) antyradary nie zawsze sobie z nimi radzą. Polecamy także uwadze naszą zawsze aktualną Mapę Fotoradarów.

Wideorejestrator

Często błędnie nazywany videoradarem. W rzeczywistości znakomita większość stosowanych przez polską policję urządzeń dokumentujących wykroczenie przy pomocy kamery video jest po prostu sprzężonych z prędkościomierzem radiowozu. Ponieważ urządzenie nie emituje promieniowania mikrofalowego, jest zupełnie niewykrywalne dla antyradarów. Videorejestrator może dokumentować nie tylko przekroczenia prędkości, ale także inne wykroczenia drogowe. Spis nieoznakowanych pojazdów z videorejestratorami na pokładzie znajdziesz na naszej Mapie Videopatroli.

Wideoradar Iskra

Dosyć świeży na polskich drogach. Połączenie systemów videorejestracji (kamera o niskiej rozdzielczości ze "stopklatką") z radarowym pomiarem prędkości (radar ręczny zamocowany w uchwycie). Maksymalna odległość identyfikacji tablicy rejestracyjnej to 100m. Urządzenie może pracować zarówno w ruchu, jaki i w trybie stacjonarnym, przez przednią, lub tylną szybę samochodu patrolowego. W Polsce spotykane są urządzenia produkcji rosyjskiej Iskra-Video wykorzystujące pistolet radarowy Iskra-1 (pasmo K). Być może już wkrótce pojawią się videoradary oparte na amerykańskim systemie radarowym Stalker (pasmo Ka 34,70 GHz).

Wideoradar stacjonarny

Również spotykany od niedawna i niezwykle rzadki. Montowany nad drogą na słupach, lub innych konstrukcjach infrastruktury drogowej. Podobnie jak w videoradarach opisanych powyżej, również jest połączeniem systemów videorejestracji (kamera o niskiej rozdzielczości ze "stopklatką") z radarowym pomiarem prędkości. Urządzenie jest przystosowane do automatycznej kontroli tylko jednego pasa ruchu. Służy także do bieżącej obserwacji ruchu, lub automatycznego wykonywania statystyk jego natężenia. System pozwala na zdalną transmisję zdjęć do patrolu mobilnego lub stacjonarnego centrum kontroli. Wykorzystywane pasmo: K.

laser policyjny LTI

Laser policyjny (lidar) zamiast promieniowania mikrofalowego do pomiaru wykorzystuje wiązkę laserową o znikomej mocy w całkowicie niewidzialnym dla ludzkiego oka paśmie podczerwieni. Przy pomocy lasera można zmierzyć prędkość pojedynczego auta nawet w gęstym ruchu ulicznym, co nie jest możliwe przy użyciu zwykłego radaru. Są już także lidary, które podobnie jak fotoradar wykonują zdjęcia lub kilkusekundowe filmy dokumentujące przekroczenia prędkości, ale nie tylko (LTI TruCam). Lidar z kamerą może zmierzyć i udokumentować zbyt małą odległość pomiędzy dwoma pojazdami lub każde inne wykroczenie drogowe. Więcej informacji o rodzajach laserów i ich występowaniu w Polsce znajdziesz na Mapie Laserów.